ISOFIX czy pas samochodowy?

12-02-2019

Oto jest pytanie. Pada ono dość często, szczególnie przy wyborze fotelika 0-13 kg. Jeszcze częściej pojawia się stwierdzenie, że montaż fotelika na ISOFIX jest bezpieczniejszy niż montaż pasem samochodowym. Jest to prawda ale tylko po części.

ISOFIX powstał przede wszystkim w jednym celu - aby uprościć montowanie fotelika. Eliminuje on wiele błędów popełnianych podczas montażu, a co za tym idzie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa. Dotyczy to wszystkich fotelików wszystkich grup. Ale czy to tylko tyle? Wygoda, prostota montażu i nic więcej? Nie do końca. Aby się temu dokładnie przyjrzeć należy osobno omówić każdą kategorię fotelików.

Foteliki dla noworodków
Praktycznie wszystkie foteliki 0-13 montuje się pasem samochodowym i do większości z nich można dokupić bazę montowaną na ISOFIX. Fotelik z bazą jest zdecydowanie wygodniejszy w codziennej obsłudze. Ale czy jest bezpieczniejszy? Popatrzmy więc na testy bezpieczeństwa. Weźmy dla przykładu wyniki testów zderzeniowych ADAC trzech fotelików różnych producentów. Fotelik A w teście uzyskał wynik 2,3. Fotelik B - 1,6. Fotelik C - 1,8. Fotelik A z bazą - 1,6. Fotelik B z bazą - 1,6. Fotelik C z bazą - 1,9. Co mówią te wyniki? Im mniejsza wartość tym lepiej więc fotelik A z bazą wypadł dużo korzystniej. Fotelik B z bazą czy bez wypadł tak samo a fotelik C z bazą wypadł nieco gorzej niż bez niej.

Jak pokazują testy, w przypadku tych fotelików, ISOFIX nie zawsze zwiększa bezpieczeństwo podczas zderzenia. Dzieje się tak ponieważ bazy mają różne konstrukcje, użyte materiały i wykonanie. Jedne bazy mają ramę antyrotacyjną, jedne mają regulację długość złącz ISOFIX, praktycznie każda baza ma inną wysokość i długość a w niektórych spotkamy się ze sporymi luzami na elementach ruchomych... Różnic jest bardzo, bardzo wiele.

Foteliki do 18 kg montowane przodem
Tutaj sprawa ma się nieco inaczej. ISOFIX znacznie poprawia bezpieczeństwo w trakcie zderzeń czołowych. Zapobiega on przesuwaniu się fotelika w przód, więc zmniejsza ryzyko uderzenia głowy dziecka w przedni fotel. Montaż pasem samochodowym jest w tym przypadku nieco mniej skuteczny co też ma swoje odzwierciedlenie w testach zderzeniowych.

Foteliki do 25 kg montowane przodem
Tak jak w przypadku fotelików do 18 kg ISOFIX zmniejsza ryzyko uderzenia głowy dziecka w przedni fotel. Trzeba jednak pamiętać, że wewnętrzne pasy fotelików przeznaczone są do wagi 18 kg, po jej przekroczeniu dziecko należy zapinać pasem samochodowym. I tu ISOFIX przydaje się kolejny raz, utrzymuje on fotelik w miejscu gdy dziecko w nim nie jedzie. Nie trzeba więc zapinać fotelika "na pusto" pasem aby nie latał po całym aucie.

Fotelik do 18 i 25 kg montowane tyłem
W przypadku fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy porównywać ISOFIX i pasy samochodowe pod względem bezpieczeństwa jest dość trudno. Jeden i drugi sposób montażu spełnia swoje zadanie. W testach nie znajdziemy pomiędzy nimi dużych różnic. Tutaj warto się skupić bardziej na tym czego oczekujemy od fotelika, w jakim samochodzie będzie on montowany i w zależności od tych czynników należy wybierać fotelik.

Foteliki 9-36 i 15-36 kg
Z tymi fotelikami jest jeszcze inaczej. ISOFIX ma tu najmniejszy wpływ na bezpieczeństwo, nieznacznie poprawia działanie fotelika przy uderzeniach czołowych i bocznych. Tak jak przy fotelikach montowanych przodem do 25 kg ISOFIX przytrzymuje fotelik w miejscu gdy dziecko w nim nie podróżuje, dzięki czemu nie trzeba zapinać go pasem samochodowym.