Kiedy czas na zmianę fotelika?

13-02-2018

Z naszych obserwacji wynika, że rodzice bardzo często za wcześnie lub za późno decydują się na zakup większego fotelika dla swojego dziecka. Żeby podjąć dobrą decyzję w tej sprawie trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Ważna jest waga, ważny jest wzrost oraz ważna jest sama konstrukcja fotelika. Dlaczego konstrukcja też? Zdarza się, że zapominamy o tym, że foteliki maja wyjmowane wkładki, regulowane zagłówki i uprzęże.

Najpierw zawsze należy sprawdzić czy dziecko na pewno przestaje mieścić się w foteliku. Sprawdzamy czy wyjęte są dodatkowe wkładki wypełniające a pasy oraz zagłówek ustawione są w najwyższej pozycji. Jeżeli dziecko przekroczyło dopuszczalne limity wagi i wzrostu to spóźniliśmy się ze zmianą fotelika. Trzeba pamiętać, że foteliki są konstruowane i testowane tak aby poprawnie zadziałały w określonych warunkach i nie należy lekceważyć podanych przez producenta granic wagowych i wzrostowych. W zależności od grupy fotelika są różne metody na sprawdzenie czy już czas na przesiadkę do większego modelu.

 

Foteliki z grup 0 i 0+ (0-10 i 0-13 kg)
Jeżeli główka dziecka zaczyna wystawać poza krawędzie fotelika to należy zmienić fotelik na większy. Tak samo jeżeli nie możemy już poprawnie zapiąć uprzęży bo dziecko jest duże i się w niej nie mieści. Sprawdzamy też czy pasy barkowe uprzęży wchodzą prostopadle do fotelika, jeżeli zaginają się pod plecy to należy poszukać większego fotelika. O wadze dziecka też nie należy zapominać (tak jak pisaliśmy powyżej).

Nie należy się sugerować wystającymi poza fotelik nóżkami dziecka. Nie zagraża to jego bezpieczeństwu i nie pogarsza komfortu jazdy. Dokładniej opowiadamy na ten temat TUTAJ.

 

Foteliki z grup 0/I, I, 0/I/II i I/II (0-18, 9-18, 0-25 i 9-25 kg)
Gdy głowa dziecka zaczyna wystawać poza krawędzie fotelika a w niektórych przypadkach poza zagłówek (w niektórych fotelikach gazówek w najwyższej pozycji może wystawać poza skorupę fotelika) to czas na zmianę na większy mogel. Nie jest to jednak sygnał, że dziecko nie może już jeździć w takim foteliku. Gdy linia oczu dziecka zaczyna wystawać poza fotelik to jest to znak, że natychmiast należy zmienić fotelik na większy. Fotelik trzeba też wymienić na większy gdy ramiona dziecka wystają ponad punk mocowania szelek barkowych gdy są one ustawione w najwyższej pozycji.

Nie zapominamy również o granicznych wartościach wagi oraz o prawidłowym zapięciu uprzęży, jak w przypadku fotelików grup 0 i 0+.

 

Foteliki z grup I/II/III i II/III (9-36 i 15-36 kg)
Według polskiego prawa dziecko może jeździć bez fotelika po osiągnięciu 150 cm wzrostu. Tak też homologowane są sprzedawane na terenie naszego kraju foteliki. Nie oznacza to, że dziecko gdy tylko osiągnie tą granicę należy przewozić bez fotelika. Tak samo jak w przypadku fotelików z poprzednich grup bierzemy też pod uwagę wagę, linię oczu i poprawne zapięcie pasa bezpieczeństwa.

Dziecko należy przewozić w foteliku tak długo jak tylko jest to możliwe, najlepiej do około 12-go roku życia. Dlaczego tak długo? Ponieważ dzieci w fotelikach są lepiej chronione a co najważniejsze nie wszystkie dzieci o wzroście 150 cm i wadze 36 kg mają wykształcone kolce biodrowe przednie górne, które chronią przed wbiciem się pasa bezpieczeństwa w narządy wewnętrzne. Wykształcają się one zazwyczaj około 9-10 roku życia, ale nie jest to reguła. Dlatego za bezpieczną granicę uznaje się 12 rok życia. A dzięki fotelikowi pas bezpieczeństwa jest prowadzony płasko po nogach i w razie wypadku nie wbije się w jamę brzuszną dziecka.

Nie należny zmieniać fotelika na tak zwany "poddupnik". O tym dlaczego piszemy w artykule: Dlaczego nie używać "poddupników"?. Jeżeli dziecko wyrasta z obecnego fotelika, przekroczyło limit wagowy lub wzrostowy lub nie daje się poprawnie zapiąć pasa bezpieczeństwa, należy poszukać większego fotelika.

O przewożeniu dzieci o wadze powyżej 36 kg i wzroście powyżej 150 cm opowiadamy w TYM artykule.